Na sprzedaż gotowe i sprawdzone spółki zoo w Warszawie. Rejestracja i zakładanie w trybie błyskawicznym.

Hugo Boss – poszukiwanie nowej strategii cz. II

Peter Littman do zawodu menedżera dochodził poprzez pracę w przemyśle filmowym, kierowanie firmą produkcji dywanów, i wreszcie zarządzanie znaną firmą produkcji porcelany Rosenthal. We wszystkich swych działaniach dał się poznać jako autor kreatywnych i oryginalnych rozwiązań strategicznych.

Do Hugo Boss AG trafił więc spoza branży odzieżowej, co mu zupełnie nie przeszkodziło w stworzeniu skutecznej strategii uzdrowienia firmy. Przejmując funkcję dyrektora postawił zarządowi i całemu personelowi zadanie zbudowania w ciągu 90 dni trzech zupełnie nowych kolekcji odzieży składających się na strategię nowej gamy produktów. Jednocześnie zaproponowane przez niego posunięcia strategiczne objęły:

– drastyczną redukcję poziomu zatrudnienia w firmie: likwidację 940 miejsc pracy, czyli zejście z zatrudnieniem do poziomu 2132 pracowników – efektem tej decyzji było obniżenie kosztów zatrudnienia o około 18%,

– zamknięcie dwóch zakładów produkcyjnych w Niemczech, co stanowiło dalszy ciąg działań służących redukcji kosztów zatrudnienia,

– reorganizację produkcji w amerykańskiej firmie w Cleveland, należącej do Hugo Boss AG,

– sprzedaż dwóch sieci ekskluzywnych sklepów detalicznych w USA, co oznaczało odejście od integracji pionowej typu korporacyjnego, i tym samym służyło również obniżce kosztów.

Te radykalne działania stworzyły grunt dla przyszłej strategii rozwoju, które opierała się na:

– 1) strategii poszukiwania obniżki kosztów wytwarzania oferowanej gamy odzieży,

– 2) delokalizacji części produkcji odzieżowej do krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Rumunii, Słowenii, Czech, Słowacji, Polski): efektem decyzji o delokalizacji produkcji było obniżenie kosztów robocizny o około 30%,

– 3) zredukowaniu udziału niemieckiej bazy produkcyjnej w całości produkcji firmy z około 40 do 20% – było to rezultatem zamknięcia dwóch fabryk w Niemczech.

W wyniku opisanych decyzji struktura produkcji, w ujęciu ilościowym, ukształtowała się w 1993 r. w następujący sposób:

– 41% – kraje europejskie spoza Unii (głównie Europa Środkowa i Wschodnia),

– 20% – Niemcy,

– 20% – kraje Unii Europejskiej,

– 10% – inne kraje,

– 9% – USA.

Nowa strategia gamy produktów i jej pozycjonowanie

Głównym celem P. Littmana w dziedzinie polityki gamy produktów było zastąpienie jednej uniwersalnej linii produktów Hugo Boss trzema liniami produktów bardziej zróżnicowanymi pod względem stylu, koncepcji i dostosowania do nowej segmentacji rynku.

Założenie o modernizacji gamy wynikało z obserwacji tendencji rynkowych polegających na indywidualizowaniu oczekiwań klientów i ich atomi- zacji. Wyniki badań wykazywały, iż chcąc być atrakcyjnym dla ludzi młodych Hugo Boss musi odmłodzić swoją ofertę.

Odmłodzenie gamy powinno uwzględnić zarówno zróżnicowanie oczekiwań w zakresie stylu kolekcji, jak również akceptowany przez poszczególne segmenty poziom cen. Nowa strategia pozycjonowania gamy objęła trzy kolekcje. Zmiana strategii gamy produktów miała na celu:

– odmłodzenie tradycyjnego wizerunku firmy,

– 1) wzrost sprzedaży

– 2) wzrost udziału w rynku

– 3) wzrost zysku

– 4} poprawa wizerunku i jego lepsza akceptacja przez klienta

– 5) rozszerzenie poziomu dystrybucji

– 6) zbliżenie się do psychologicznego poziomu ceny akceptowanej przez klienta

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.