Na sprzedaż gotowe i sprawdzone spółki zoo w Warszawie. Rejestracja i zakładanie w trybie błyskawicznym.

Gospodarka planowa – dalszy opis

Gospodarkę planową cechuje nieodparta fascynacja ludźmi wykształconymi, którzy w wyniku procesu edukacji zostali wyszkoleni w myśleniu dedukcyjnym. Dokładnie takie samo zjawisko występuje w dużych korporacjach i sektorze publicznym w krajach zachodnich. Postawę typową dla dużych korporacji ilustrują następujące cytaty:

– a) „Należy unikać wewnętrznej konkurencji”,

– b) „Należy koncentrować się na własnych zasobach”,

– c) „Dlaczego musimy kupować tę część od kogoś innego, skoro możemy ją wykonać sami”.

W gospodarce planowej nacisk ze strony popytu nie odgrywa żadnej roli. Prowadzi to do technokratyzacji zarządzania. (Technokratą jest osoba, której podejście do zagadnień technicznych lub ekonomicznych jest ściśle racjonalne: w swych działaniach nie bierze ona pod uwagę wartości ludzkich). Technokratyczny styl zarządzania charakteryzuje się wysokim stopniem samowystarczalności, to znaczy pragnieniem, aby najwięcej jak tylko można robić samemu bez pomocy ze strony innych.

Szczególnie dobrym przykładem takiego podejścia są władze miejskie w Szwecji, które już dawno dokonały integracji swych działań zarówno w poziomie, jak i w pionie. Stopień integracji jest tak wysoki, że władze te są obecnie wciągnięte w rozliczne działania, które nie mają jakiejkolwiek wartości strategicznej dla płatników podatków.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.