Na sprzedaż gotowe i sprawdzone spółki zoo w Warszawie. Rejestracja i zakładanie w trybie błyskawicznym.

Decyzje dotyczące wewnętrznej struktury gamy produktów

Dla każdego przedsiębiorstwa problemem strategicznym jest podział własnej gamy na trzy poziomy: górny, środkowy oraz dolny. Linie takiego podziału nie zawsze są jednak oczywiste. Podstawowym kryterium klasyfikacji powinien być poziom cen w powiązaniu z jakością wyrobów. Podział zależy w ogromnym stopniu od pozycji firmy na rynku.

„Dół” gamy producenta marki X może być bowiem zupełnie inny niż „dół” gamy producenta marki Z lub Y. Na przykład „dól” gamy na rynku samochodowym w Polsce może zaczynać się na poziomie 15 000 zł, podczas gdy „dól” gamy Mercedesa będzie zaczynał się na poziomie 100 000 zl lub więcej itp. Każde przedsiębiorstwo musi określić poziom cenowy produktów znajdujących się na dole, w środku i na górze własnej gamy. Dotykamy tutaj istotnej decyzji, jaką jest pozycjonowanie oferty cenowej firmy.

Do tego problemu wrócimy przy decyzjach cenowych. Decyzje dotyczące gamy produktu są jednak ściśle powiązane z decyzjami cenowymi. Menedżer powinien umieć odpowiedzieć na pytanie, czyjego firma zamierza być wyłącznie dostawcą produktów z określonego pułapu cenowego, czy też dostawcą szerokiej gamy wyrobów?

Dolny poziom gamy. Produkty znajdujące się na dole gamy mogą być często postrzegane przez klientów jako wyroby niższej jakości. W praktyce ocena ta nie zawsze jest prawdziwa. „Pierwsza cena” produktu jest zwykle wypadkową bardzo dużej liczby czynników, takich, jak diugość serii czy jej standaryzacja. Strategia koncentracji na wytwarzaniu produktów należących do dolnego poziomu gamy może wynikać z czterech uwarunkowań.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.